💪 Eğer osteoporoz riski yoksa ve kemik mineral yoğunluğu normal sınırlarda ise en iyi kalsiyum desteğini soranlara 1 kase ev yapımı yoğurt diyorum. Türk halkı olarak yoğurt yemeyi seven bir milletiz. Zaten günlük kalsiyumu doğal yollarla çoğu zaman karşılamaktayız.

💪 Ancak Kalsiyumun işlev görebilmesi için D vitamini yeterli olacak ki kalsiyum bağırsaklardan emilsin, K2 vitamini olacak ki kalsiyum kemiklere işlensin.

💪 D vitamini; yağda eriyen hormon öncüsü bir vitamindir. En önemli etkisi kalsiyum, fosfor metabolizması ve kemik mineralizasyonu üzerinedir.

💪 D vitamini eksikliği ve yetersizliği kas-iskelet sistemi ağrılarının en yaygın nedenidir. Bununla birlikte kardiyovasküler hastalıklar, metabolik sendrom, diyabet, otoimmün hastalıklar, mental hastalıklar, kronik ağrı ve hastalıklar, fiziksel yetersizlik ve kanserde de belirgin risk faktörüdür.

💪 K2 vitamini de çok önemli. Kalsiyumun yumuşak dokularda ve damar duvarında çökmesini, damar sertliği yapmasını engeller ve kemiklere işlenmesini sağlar. K2 vitamini aslında bağırsak bakterilerimiz yoluyla K1 vitamininden üretilebilmektedir.

💪 Ancak yaygın ve gereksiz antibiyotik kullanımı ve birçok sebeple bağırsak floramız bozulmuş durumda. Bu nedenle destek kullanımı önemli. K2 vitaminin önerilen günlük alım dozu ortalama 100-200 mikrogram

💪 Magnezyum da yine kemik sağlığı için olmazsa olmaz desteklerden. Magnezyum’dan genişçe bahsettiğim eski gönderilerimi inceleyebilirsiniz.

Popular Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + sixteen =